FRP Malzemesi Tanım

FRP

Kompozit malzemeler olarak otobüs üretiminde en çok kullanılan malzemeler yine tekrar belirtmek gerekirse, polyester bağlayıcılı fiber takviyeli malzemelerdir. Bu malzemelerin göreceli olarak çeliğe göre 3-5 kat kadar daha hafif olan kütleleri de sektöre ayrıca yakıt tüketimi ve taşıma kapasitesi konusunda da avantaj sunmakladır. Genel olarak durum ele alındığında ticari bir aracın toplam ağırlığındaki % İÜ'lık bir azalma yakıt ekonomisinde ile % 5-10 arasında bir iyileşme getirmektedir. Bu açıdan da bakıldığı zaman özellikle otobüs üretiminde kompozit malzemenin kullanımının çok farklı bir avantajı daha açığa çıkmakladır.

 

Özetle değerlendirilecek olursa, otobüs üretiminde kompozit malzemeler karmaşık parçaların bile daha uygun maliyetlerle tedarik edilmesine olanak verir. Ve aynı zamanda araç ağırlığının azaltılmasına da önemli kalkı sağladıkları için hem yakıl ekonomisinin gelişmesinde fırsatlar sunmakta hem de ticari amaca hizmet eden bu üretim gurubu için daha fazla yolcu veya daha fazla yük taşımasını da daha mümkün kılmaktadır.

 

Ticari araç üretim sektöründe koınpozit malzeme teknolojisinin sunduğu avantajlar ile kalıplı malzemeler seri olarak çok miktarda üretilen malzemeler anlamında ciddi bir endüstriyel gelişim göstermiştir. Otomobil modellerinde milyon adetleri bulan üretim rakamları dolaylı olarak ilk yatırım maliyeti yüksek olmasına rağmen seri üretime hizmet edecek kalıptık üretimleri kaçınılmaz olarak cazip kılmaktadır. Bu sebepledir ki, bir otomobil ve bir otobüs kullanılan malzemeler anlamında karşılaştırıldığında ciddi ölçüde kavram farkları açığa çıkmakladır.

 

Günümüzün, otomobil üretiminde tampon grupları ve aracın içyapısını oluşturan malzemeler haricinde aracın dış gövdesini oluşturan tüm malzemelerin hemen hemen % 100' e varan oranda çelik grubu malzemeler olduğunu söylemek mümkündür.

 

Günümüz Otobüslerinde Kullanılan FRP Parçaların Üretim Metotları: RTM ve SMC gibi üretim teknikleri ile üretilmiş kompozit parçalan tercih etmektedir.

  
33 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın