Araba İmalat Malzemesi

 

Araba imalatında ağırlık, dayanıklılık, kalite, onarım kolaylığı, üretim kolaylığı ve buna benzer birçok unsur göz önünde bulundurulur. Materyaller bildiğimiz sanayi ürünleri olsa da kullanım şekilleri ve miktarları gelişen araba imalatı teknolojileri ile birlikte değişmekte, artmakta veya azalmakta(URL3).

Görsel: istockphoto.com

 

 

Çelik:

Genellikle markası ne olursa olsun araba modellerinin ağırlığının ortalama olarak yarısını oluşturur. Araba modellerinde iskeleti oluşturan gövdenin altındaki şasi çelikten üretildiğinden dolayı kazalarda sizi diğer materyallere göre çok daha iyi korur. Araba modellerinde bulunan kapı kirişleri, çatılar ve araba panelleri de yine araba imalatı sürecinde çelikten üretilir. Çelik ayrıca araba motoru, egzoz gibi araba modellerinin büyük parçalarının da üretiminde kullanılan ana materyaldir(URL3).

Görsel: istockphoto.com

 

 

Plastik:

Günümüz araba modellerinde arabanın neredeyse yüzde 50’ini oluşturmaktadır. Dayanıklı, ucuz ve hemen her şekli alabiliyor. Gösterge paneli, düğmeler, kapı kolları, paspaslar, emniyet kemeri, hava yastığı ve araba modellerinde yer alan daha birçok farklı parça, farklı tiplerde plastikten üretiliyor(URL3).

Görsel: istockphoto.com

 

 

Alüminyum:

Hafif olmasına karşın sahip olduğu sert yapılıdır. Günümüzde araba modellerinin hemen hemen  %9’unu oluşturmaktadır. Araba modellerinin motorlarının üretiminde kullanılan alüminyum konstrüksiyon ile araba üreticileri, demir ile üretilen araç modellerine kıyasla büyük performans farkı elde etmişlerdir(URL3).

Görsel: istockphoto.com

 

 

Kauçuk:

Araba endüstrisi, kauçuk endüstrisinin temel dayanağını oluşturmakta ve dünya doğal kauçuk üretimin yaklaşık %75’i de araba lastiği üretimi için yapılmaktadır. Kauçuk kullanımı, tekerleğin ve araba modellerinin iç parçalarının aşınmasını önleyerek yakıt sarfiyatı ve yol güvenliğine yardımcı olur. Araba tekerlerinin yanı sıra kauçuk, araba modellerinde sileceklerde, motor bağlantılarında, conta, hortum ve kayış gibi birçok parçada kullanılan ve dayanıklı, ucuz ve esnek oluşuyla araba imalatı sanayinde çokça tercih edilen bir materyal olmaya devam ediyor(URL3).

Görsel: istockphoto.com

 

 

Cam:

Teknolojinin gelişmesiyle araba imalatında giderek daha kapsamlı alanlarda kullanılmaya çalışılan cam, yeni araba modellerinde kameralar ve navigasyon ekranlarında da karşımıza çıkıyor(URL3).

 

 

 

Kaynakça:

(URL3): https://oto.net/otomag/araba-uretiminde-kullanilan-5-temel-malzeme-7540

 

 

 

  
34 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın