Ambulans Tanımı

AMBULANSLAR VE TANIMLARI

 

Wikipedia’ya göre Ambulansın tanımı; hastaneler arasında ya da hastaneye ulaştırmak amacıyla hasta veya yaralı taşımaya yarayan bir çeşit özel donanımlı motorlu panelvan tipi araç(URL4).

 

Ambulanslar beyaz renklidirler ve bağlı oldukları sağlık kuruluşlarının logolarını sağ sol yan bölümlerde ve arka çıkış kapısı üzerinde taşırlar. Üzerlerinde led sıralı bağlama sistemli acil durum araç aydınlatması ve yüksek ses çıkaran siren sistemleri bulunmaktadır(URL4).

 

Türkiye'deki ambulanslar; kara, hava ve deniz ambulansları olmak üzere üç ana başlıkta incelenebilirler. Kara ambulansları: acil yardım ambulansı, hasta nakil ambulansı, 4 sedyeli yoğun bakım ambulansı, yeni doğan ambulansı,  obez ambulansı, motorize ambulans ve özel donanımlı paletli kar ambulansı olarak görev yapmaktadır(URL4).

 

-Acil yardım ambulansı; beyaz renkte olmak üzere 20–30 cm kalınlığında kırmızı reflektör kuşakla kaplı özel donanımlı müdahale araçlarıdır(URL4).

 

 

Kaynakça:

(URL4): https://tr.wikipedia.org/wiki/Ambulans

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?

MevzuatKod=7.5.10834&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=ambulans

^ "How Products Are Made=How products are made". 25 Mart 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2007.

^ Oxford İngilizce Sözlük ambulance tanımı 1

  
34 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın