İlk Yardım Tanımı

İLK YARDIM TANIMI

 

Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç gereçlerle yapıları ilaçsız olarak yapıları uygulamalara     “ilk yardım” denir

 

İlk yardımı tarihte “Esmarch” kurmuştur. Savaşta yaralanan kişilere bakım hizmeti vererek ilk yardımın önemini ortaya koyan, ayrıca 1871 yılında Dr. Mayor tarafından geliştirilen üçgen sargının yaygın olarak kullanımını sağlayan Esmarch’tır. Britanya’da 1870 yıllarında savaşta yaralanan kişilere bakım vermek amacıyla “Kızılhaç Cemiyeti” kurulmuştur. 1975 yılında Uluslararası Cenevre Anlaşması’na göre ilk yardım için bütün ülkeler “First Aid” kelimesini kullanmaya karar vermişlerdir. Ülkemizde ise “Acil Yardım” deyimi kullanılmaktadır(URL1).

 

Acil tedavi tanım: Acil tedavi Ünitelerinde, hasta ya da yaralılara doktor ve sağlık personeli (hemşire, acil tıp teknisyeni vb.) tarafından yapıları tıbbi müdahalelerdir. Bu tedavi merkezleri ambulans, acil yardım merkezleri, hastanedir(URL1).

 

İlk yardımcı: İlk yardımın amaçları doğrultusunda hasta veya yaralıya elde bulunan araç ve gereçlerle, ilaçsız uygulamaları yapan, eğitim almış kişi ya da kişilerdir(URL1).

 

 

İlk Yardımın Öncelikli Amaçları:

 

Hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak.

Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak.

Yaralının durumunun kötüleşmesini önlemek.

İyileşmeyi kolaylaştırmak. .

Hayat kurtarmak.

Durumunu korumak.

Sakatlıkları önlemek

 

 

İlk Yardımın Temel Uygulamaları:

 

İlkyardımda önemli olan altı aşama vardır. Bunlara ilk yardımcı sırası ile uymak zorundadır.

1-Tedbir (İlk yardımcının kendisinin ve kazazedenin güvenliğinin sağlanması)

2-Teşhis

3-Tedavi

4- Telekomünikasyon (haberleşme)

5-Triaj (öncelikli kazazedenin belirlenmesi)

6-Taşıma

 

 

Ecza Dolabında Bulundurulması Gereken Malzemeler: 

Üçgen sargı bezleri, rulo sargı bezleri, steril gazlı bezler, flaster, çengelli iğneler, pamuk, yara bandları, antiseptik solüsyonlar (batikon / mersol 50 ml/100 ml), turnike lastiği, ilkyardım rehberi, ağrı kesici, tebeşir, makas, cep feneri, kâğıt, kalem, boyunluk (servikal kollar), turnike lastiği gerekli değildir, onun yerine, üçgen sargı bezi, kravat veya herhangi bir kumaş parçasını kullanmak daha uygundur.

 

 

İlk Yardımın ABC’si: 

-Airway: Hava yolunun açılması.

-Breathing: Solunumun düzenlenmesi.

-Circulation: Dolaşımın sağlanmasıdır.

 

 

 

KAYNAKÇA

Web:

Url-1 http://www.okyanusguvenlik.com/temel-ilkyardim.html

 

 

 

  
32 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın