Çocuk ve Kum Havuzu

 

05/02/2021 Yazan: Sümeyye Tuğçe Asan

 

 

Bu yazıda çocuk oyun alanları içinde kum ile oynayacakları alanların uygulamasına yönelik bilgi verilmeye çalışılacaktır. Bir çocuğun güven içinde oyun oynadığını bilmek her aile için önem arz eder. Çocuk kum havuzlarına dair ek fikirleriniz var ise lütfen yorum olarak eklemekten çekinmeyin. 

 

    -ÖNSÖZ

ÇOCUK KUM HAVUZU ÇEŞİTLERİ VE ARAZİ İNŞAATI

    -YER VE KUM SEÇİMİ

    -NASIL BİR YERDE KONUMLANMALI?

KUM KUTULARI ÇEŞİTLERİ:

    1-METAL KUM KUTULARI

    2-PLASTİK KUM KUTULARI

        -ÇOCUKLAR İÇİN OYUN ALANI:

    3-AHŞAPTAN KUM KUTULARI

        -Yuvarlak kum kutusu:

    4-LASTİKLERDEN OLUŞAN KUM KUTULARI

-ÇALIŞMA AŞAMALARI

-HAZIRLIK

-ALT SEVİYENİN İNŞASI

-KAPAĞIN YAPISI

-ÇATININ ÜRETİMİ

-SONUÇ

 

ÇOCUK

 

KUM HAVUZU

 

ÇEŞİTLERİ

 

VE

 

ARAZİ İNŞAATI

 

 

 

YER VE KUM SEÇİMİ

 

NASIL BİR YERDE KONUMLANMALI?

 

 • Yerleşim alanının derinliğinde dikkat edilmelidir.
 • Yolun yakınında olmamalı.
 • Yerel bölgeyi sokaktan, komşu evlerden ayıran çit bulunmalı.
 • Kum alanı; ılık, güney, güneydoğu tarafına yerleştirilir. Kum güney güneşi ile ısıtılır.
 • Oyuncakları saklamak için kutu alanı oluşturulabilir.

HANGİ KUM SEÇİLECEK?  Kaba tanecikler, çocuğun hassas parmaklarını çizer ve yaralar. Bu nedenle, oyun için ince taneli bir ürün alın.

En kabul edilebilir renk ve kum türü sarı nehirdir. Taş ocağı malzemesinin aksine en az miktarda kil ve toz içerir. Ancak bu tip kumun iyi elenmesi ve durulanması gerekir.

 

 

KUM KUTULARI ÇEŞİTLERİ:

 

Kum kutuları genellikle dört çeşit malzemeden yapılır.

 1. Metal 
 2. Plastik 
 3. Ahşap
 4. Kauçuk 

 

 

1-METAL KUM KUTULARI

 

Kum havuzu için nadiren kullanılır. Bu dayanıklı malzeme genellikle küçük bir çatı veya mantar yapısını inşa etmek için kullanılır.

Rüzgâr yüklerine karşı dayanıklıdır. Bu tür yapılar alanın güney tarafına kurulur. Bariz nedenlerden dolayı, koltuklar ahşaptan yapılmıştır, diğer tüm elemanlar çelik sac, borular ve profillerden oluşabilir.

 

1.seçenek: Çatı "dvukhskatnaya" veya "chetyrehskatnogo mantarı" şeklinde yapılır. Dikmelerin yüksekliği: 180 cm'den az değil. Makas sistemi dört destek üzerine kaynaklanmıştır. Çatı kaplaması olarak metal bir profil kullanılır. Bir kare kutu yapımı için cilalı ahşap kullanılabilir.

2.seçenek: Metal profil sacı çatılı kum kutusu olarak yapılmıştır. Kum havuzunun alt elemanının inşaası için ikiye bölünmüş, büyük galvanizli bir varil uygulayın. Bebekler için böyle bir varilin çapı en az 1,2 m olmalıdır, güvenlik için yapının bölümleri işlenir.

 

 

2-PLASTİK KUM KUTULARI

 

Plastik, hafif ve bakım gerektirmez. Solmaz ve zamanla solmaz. Pek çok plastik yapı fikri var. Bunlar; favori hayvanlar, evler, LEGO gibi prefabrik yapılar ve diğer pek çok model şeklinde kum kutuları.

 

Bir seçenek olarak; polikarbonat malzemeli plastik şişeden yapılmış tasarımlar. Çeşitli şekillerde hali hazırda bitmiş formda satın alınabilir. Salıncaklar, merdivenler  ile bütün bir oyun kompleksi olabilir. Satın alınan sanal alanların şekli tasarıma bağlı olarak değişir. Yengeç, uğur böceği, ev, araba ve diğer modeller olabilir. Şu anda, prefabrik ve sağlam yapılar var.

Prefabrike kum kutuları; kumu dökülen yapraklardan, hayvanların bulunduğu yerin rahatsız edici izlerinden, vb. koruyan bir kapakla yapılır.

Diğer tipte kum kutuları; katı, mini havuz şeklinde yapılmış. Satın alınan kum kutularının paketi, banklar, bir çatı, bir masa vb. İçerebilir. Yengeç formunda plastik kum kutusu gibi modeller de vardır.

 

 

ÇOCUKLAR İÇİN OYUN ALANI: Oyun alanı seçerken, yüksek kaliteli plastiklerin ucuz olamayacağını unutulmamalı. Ucuz olduğu için seçilecek bir malzemenin zararlı etkileri olabilir. Böyle bir malzeme ısıtıldığında, çocuğun vücuduna iyi gelmeyen toksik maddeler açığa çıkarır. Ayrıca, ilk yağmurlardan sonra plastik renk kaybedebilir.

Bitmiş tasarımlara ek olarak, birçok zanaatkâr kendi elleriyle çalışır. Çatının polikarbonattan ve planlayıcı yapının kendisinden metal ve ahşaptan yapılması planlanıyorsa; sipariş etmek için bu tip kum kutularını el yapımı ürün çıkaran zanaatkarlara yaptırılabilir. Polikarbonat malzemeden barınak şekline sahip kum kutusu modeli de vardır.

 

 

3-AHŞAPTAN KUM KUTULARI

 

Ahşap en yaygın ve en çok sevilen ağaçlardır. Çok çeşitli üretim seçenekleri ve tasarımları içerir. Bir "ev", bir tekne, bir masa, bir kum-transformatör, bir mini-çiçeklik, bir plaj köşesi, bir "tekerlekli", bir "araba", bir "kızak" ve daha fazlası olabilir.

Bu tür yapıların bilinen bazı yaygın çeşitleri vardır. En basit olanları dikdörtgen veya kare tabanlı ve küçük bir kanopilidir.

Ev şeklinde ahşap kum kutusu çeşitleri vardır. Daha karmaşık, beceri gerektiren, çok eğimli bir tavana sahip beşgen yapılar vardır. Güverte ve direk içeren bir gemi şeklindeki kum kutuları olabildiği gibi makine şeklinde ki kum kutularıda olabilir. Yuvarlatılmış çeşitleride oyun alanında çok hoş durur ve peysajlı ön bahçesi olan ev ile iyi uyum sağlar. Ev şeklinde olanlar küçük kütük görünümlü olabilir. Hatta bir kum havuzunun yanındaki bir ekleme, bir balkon gibi,  çocuk köşesi için ilginç ve sıradışı bir çözümdür. Arbor ve sandbox: 2'si bir arada olabilir. Bazı şirketler özel yuvarlak küçük ahşap sandbox'lar yaptı. Bu sandboxlarda masa veya sandalye görevi gören parçalar ve birbirlerine göre hareket edebilmeleri oldukça işlevsel oldu.

 

 

Yuvarlak kum kutusu: Dükkânlarda ve uzman firmalarda bir çok ahşap kumlama yeri bulabilirsiniz. En yaygın modellerden biri, çatılı ve örtülü bir yapıdır. Kanopi modeli, çocuğun isteklerine bağlı olarak yüksekliğini değiştirebilme özelliği vardır. Yalın bir çatıya ve oturma yerlerine sahip sandbox modelleri vardır. Sandbox'ların kapanabilen modelleri vardır. Kanopili basitleştirilmiş bir yapıda hazırlanmış modelleri incelenebiir. Üçgen bir çatı şeklinde olan gölgelikli kum sandığı modelleri vardır. Kısmen güneş ve yağmurdan korunur. Kısmi gölgeli çok renkli ahşap kum kutusu modelleri vardır. Oymalı çatılı kum kutusu, bireysel çubuk çatılı kum sandığı ve korsan gemisi şeklindeki  Sandbox gibi modeller vardır.

-Seaver:

Polikarbonat çatılı bir tekne şeklinde Sandbox

Sandbox -prilus

 

 

 

4-LASTİKLERDEN OLUŞAN KUM KUTULARI

 

Kendi kendine yapılan bir yapıdır. Lastik, yapım türüne bağlı olarak orijinal biçiminde kesilir veya tutulur. Traktör veya birleşik lastikler kumla doldurulur.

Bu tip bir yapıya küçük bir kulübe veya çatı eklenebilir, hazır güneş şemsiyeleri sipariş edilir veya satın alınır. İsmi güneş şemsiyesi olan lastik koruma kutusu olarak geçiyor. Bu tür bir yapı özel beceri gerektirmiyor, ancak sahibinin çatılı bi şey bulması gerekecek. Ya ahşap destekli bir gölgelik ya da standart bir mantar ya da başka bir şey olacaktır.

 

 

 

ÇALIŞMA AŞAMALARI

 

Çatılı ahşap kum kutusu birkaç adımda yapılır:

 • Adım 1: Hazırlık (kum havuzu için temel oluşturma).

 • Adım 2: Alt elemanını yapın.

 • Adım 3: Tavanını yapın ve dikmelere sabitleyin.

 

 

HAZIRLIK

Başlamak için, site alanını hazırlanmalıdır. Bunu yapmak için, kum havuzunun köşelerinin sicim ve dübellerin yardımıyla olması gereken yerleri işaretleyin.

 

KUM HAVUZU İÇİN ALANIN İŞARETLENMESİ: Kare tabanlı kum havuzunun standart boyutları: 1.2x1.2 m; 1.7x1.7 m.

Önce, yapının tabanı için toprağın üst katmanı yaklaşık 30 cm derinliğinde kazılır. Böylelikle kum kutusuna hiçbir böcek nüfuz edemez.

Sonra, 1.7 m alt tarafı olan büyük kum kutuları için, 20-25 cm yarıçapı ile yaklaşık 50-60 cm derinliğinde küçük bir drenaj deliği açılmıştır. Suyun bu oyuğa serbestçe akması için taban sandbox'lar merkeze hafif bir yönelim yapması sağlanır. Drenaj alınan deliğe doğru alan doldurulur. Doldurulacak malzeme düz kum veya moloz olabilir. Katmanın kalınlığı 5 cm'dir (Küçük yapılar için,  boyutları orantılı olarak azalmalıdır). Kum havuzunun dibi, yalıtım için film yada yırtılmaz bir malzeme ile kaplanmalıdır.

 

Çocuk için uygun boyutlarda olması amacıyla ve montaj talimatları 2 x 2 metre çatılı olması tavsiye edilir. Kumu hayvanlardan ve çöplerden korumak için bir kapak içermelidir. Açık bırakılacak kum havuzları parazit yayabilecek hayvanların ulaşımına açıktır. Bu parazitlerin kum içinde bulunması olası durumlarda çocuk tarafından yutulursa parazitler çocuk için tehlikeli sonuçlar doğuracaktır.

 

 

 

ALT SEVİYENİN İNŞASI

Standart alan aşağıdaki detayları gerektirir:

 • Geniş yan duvarlar için panolar 170x30x2, 5 cm veya her biri 15 cm genişliğinde kesilmelidir.

 • Bar 45x5x5 cm,

 • Geniş panoların kullanılacağı oturma yerlerindeki boyutlar 170x50x2,5 cm olmalıdır.

 

 

Tüm ahşap parçalar bir zımparalanır, antiseptik (kurutma yağı) ile muamele edilir ve su geçirmez astar ile kaplanır. Astarın uygulandıktan sonra tavsiye edilen kuruma süresi 30 gündür.

Kum havuzunun tabanı bir kare olduğundan, başlangıç ​​için çubuklar tabanın köşelerine yerleştirilir. Derinlik 15-20 cm olarak ayarlanabilir.

Bundan sonra, yan duvarlar çubuklara desteklenerek yerleştirilir.

Bir başka olabilecek uygulama ise, yatay geniş panelleri çubuklara çivileyerek monte etmektir. Birbirine sabitlenen paneller sayesinde derin bir gömme işlemi gerektirmez. 

 

 

 

KAPAĞIN YAPISI

Sandbox için koruyucu kapak:

 • Normal tente gibi yapının üstüne yerleştirilebilir,

 • Açılır kutu gibi modellerde kum kutusunun açılıp kapanmasını sağlayan kapaklar; ahşap, plastik veya özel üretim satılan panolardan seçilebilir.

 • Özel yapıldığı takdirde kapılar menteşelenebilir. Katlanarak açıldığında çocuklar için uygun yükseklikte ayarlandırğında, oturabilecekleri ahşap koltuklara dönüşürler ve bu alanda işleri bitince kapatılarak kumun güvende kalması sağlanabilir.

 •  Kum kutuları kapatıldığında üstlerine kontrplak kapaklar yerleşir. kapatıldığında zemini kum kutusu olan kapaklar üstlerinde yeni bir zemin oluştururlar.  Bu yöntemde kapak görevi gören yüzeyin kullanılmadığında zemin gibi üstünden geçerek hatta üstüne çıkıp oyununa devam edeceği bir düzlem olması sağlamaktadır.

Sandbox tahta kalkanı olan -transformer - kapakları olarak bulunabilir.

 

 

 

ÇATININ ÜRETİMİ

Kum havuzu üzerindeki çatı:

 1. Tasarıma bağlı olarak orta kalınlıkta monte edilen çift eğimli kütük ve dört dikey çubuk.

 2. Şekilleri Chetyrehskatnaya "mantar" olarak adlandırılıyor.

Üreticiler, üçgen bir çatının inşası için tabanlardan, sırttan ve çıtadan oluşan bir makas sistemi kullanıyor. Kaplama olarak sıradan kontrplak, tahta, polipropilen ve diğer seçenekleri kullanılabilir.

 

 

Görüntüsü oldukça güzel görünüyor. Bazı durumlarda, "şapkanın" tabanı alt katmanı ile aynı boyutta olabilir, bazılarında ise biraz daha küçük olabilir.

 

 

 

 

SONUÇ: Kum kutuları, motor becerileri ve düşünceyi geliştirir. Aynı zamanda oyun esnasında sosyalleşme süreci açısından çocuklar için daha hızlı bir süreç izlemesini sağlar.  

 

 

 

 

KAYNAK: https://tr.skopelitissa.com/catili-cocuk-kum-havuzlari-ve-kirlik-arazi-insaati

Alıntı yapılan kaynak kullanılarak yazılmıştır. 

Yazan: Sümeyye Tuğçe Asan

  
394 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın