Türkiye'nin Çöp Geri Dönüşümü Hakkındaki Gerçekler

 

 

İngiltere Çevre Ajansı'na ihracatçılar tarafından bildirilen verilere göre, 2018'in ilk 3 ayında İngiltere Türkiye'ye gemiyle 27 bin 34 ton plastik çöp gönderdi. Geçen yılın aynı döneminde ise bu sayı 12 bin 22 tondu.

 

 

Neden ? demeliyiz. 

 

Kaynak:https://www.youtube.com/watch?v=s1Sub56WR9s&ab_channel=DWT%C3%BCrk%C3%A7e

Kaynak:https://www.youtube.com/watch?v=3Aeqt1OCRjE&ab_channel=DWT%C3%BCrk%C3%A7e

Kaynak:https://www.youtube.com/watch?v=AvUWQiXG8qU&ab_channel=suhulettinh%C4%B1d%C4%B1r

>Bu videoları özetlersek durum şu.

 

İngiltere plastiğini metalini ayrıştıran bir ülke. Plastik atıklarının geri dönüşümü için çöplerini belli şirketlere gönderiyordu ki bu ülke başta Çin' di. Ama Çin de bir kanun çıktı. Artık ülkeye dışarıdan çöp ithal edilmeyecekti. Bu durum haberlere İngiltere'de plastik dağlar oluşacak diye yansımış. Ancak İngiltere yeni pazarlar buldu ve çöplerini göndermeye devam etti.

 

Bu Pazar yerleri ilk sırada Malezya ikinci sırada Türkiye oldu. 

 

 

Biz Neden çöp ithal ediyoruz?

 

Avrupa birliği kuralları kapsamında katılacak ülkenin kendi çöpünü dönüştürebiliyor olması şartı vardı. Ancak Türkiye'nin bir eksiği var ve bunu değiştiremiyordu. Hem de kısa sürede imkansızdı.

 

Türkiye oluşan çöplerini daha ilk adımında yanı evlerden çıktığı sırasında ayrıştırmıyor. Çöpler toplandıktan sonra hepsi karışmış vaziyetteyken ayrıştırmaya çalışıyor.

 

Bilmediğimiz konu ise eğer çöpler karışır sonra ayrışırsa dönüştürülecek üründen kaliteli sonuç alınamıyor. Enerji boşa gidiyor. Kullanıma yönelik kaliteli ürün oluşmuyor.

 

Sonuç Olarak ne yapıldı?

 

İngiltere'den 2018 den bu yana hazır ayrıştırılmış çöp ithal etmeye başladık. Kaliteli dönüştürme sağlayabilmek için. Avrupa birliği şartlarınca gereğini yapabilmek için. Ülkemizdeki tonlarca çöpe rağmen. Eğitilmesi gereken halka rağmen. Çöplere evimizde yer veremediğimiz sürece, ayrıştırmayı evlerimizde başlatmadığımız sürece bunun sonu gelmez. Araştıralım öğrenelim neler yapabiliriz? 

 

İşte bir örnek Almanya'dan

 

Kaynak:https://www.youtube.com/watch?v=4XzsINqyUSQ&ab_channel=DWT%C3%BCrk%C3%A7e

Yer altı çöp ayrıştırma merkezi. 

Merkezi tasarlayan  ve 1990'lardan beri başında olan kişi;

Mario Schulz - ALBA Proje Sorumlusu

"Dünya nüfusu hızla artıyor, kentler hızla büyüyor, tabi çöp yığınları da... Eğer şimdiye dek uygulanan çöp arıtma ve ayrıştırma metotlarında radikal bir değişikliğe gidilmezse gelecekte kapı önünde çöp dağları ile karşılaşmak mümkün olacak... Ancak Berlinli vizyoner bir isim, geleceğin kent tasarımına uygun bir projeyi daha 1990'lı yıllarda hayata geçirdi. Şu an Berlin kent merkezinin 7 kat altında, 5 kilometrelik bir çöp ayrıştırma tesisi her gün üretilen 8 tonluk çöpü yeniden değerlendirme tesislerine gönderiyor."

Alıntı

 

Ayrışmadan kalan atık gıdalardan Biyogaz, ortaya çıkan yağ atıklarından kozmetik ürünler yapılıyor. Ortaya çıkan pis suyu ise arıtma tesislerine gönderiliyormuş.

 

Hiçbir şeyin gerçekten çöp olmaması sağlanılıyor.

 

1990'da başlamışlar düşünmeye. Şimdi bile düşünsek, örnek alsak ve yapsak hiç geç kalmış sayılmayız. Geleceğimizi kurtarabiliriz.

 

 

 

 

Güncelleme devam edecek...

Yazan: Sümeyye Tuğçe Asan

 

#çöp #atık #İngiltere #türkiye #malezya #ithal #ingilteredenithal #eğitimsizlik #gerekli eğitim #ayrıştırma #çöp dönüşümü #geri dönüşüm #plastik #kağıt #cam #gıda #metal #parçalama #çöpşehirler 

  
183 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın