Yüksek Lisans Başvuru Süreci- Yapılacaklar Listesi

 

 

Merhaba,

  Önem verdiğim bir üniversitenin yüksek lisans bilim sınavını 1 gün ile kaçırdım. Bu bana  pandemi ile birlikte 1 yıla mal oldu. Hiç bir hata yapmamak için verdiğim çaba sonucunda edindiğim deneyim ile bu konu üzerinde yazmaya karar verdim. Tüm karmaşalara bir miktar netlik kazandırmak için umarım bir yardımım dokunur.

 

 

Yüksek Lisans

 

Başvurularında

 

Yapılması Gerekenler

 

 

En önemliler için toplam bir liste diyelim.

 • Lisans diploması
 • Ales puanı 80 puan üstü işleri yoluna koyacaktır. Ancak 55 puan üstü alan ve yüksek lisansa başlayan çok fazla öğrenci var. Başvuru yapılması önemlidir.
 • Dil puanı şartı net 55 puan üstü ama gördümki 60 puan üstü 65 puan üstü hatta 70 puan üstü isteyen yerler var. Sitelerinde kontrol edilmesi önemlidir.
 • Genel dönem ortalamasının 3.00 üstü isteyenler var ama standart 2.70 veya 2.50 şeklinde. Özel okullarda 2.00 diye belirtiliyor.
 • Özgeçmiş ve/veya Çalışma Dosyası (mimari bölümler için başka bölümlerde isteniyor mu bilmiyorum). Riske bırakmayın mutlaka yanınızda bulunsun.

Tabi bazı durumlar var yani dil puanın yoksa kabul eden ve sana hazırlık süresi tanıyan biricik üniversiteler.

Genel olarak bukadar. Ama aklınızda bulunsun. Her bölüm için geçerli bir durum değil biliyorum ama akademisyenlikte 1- okuduğu üniversitenin adı bilinir 2- akademik geçmişi sergilenir. Kadroya girildiğinde Üni. web  sayfasında yapılmak istenen budur. Bence... kişisel bir yorum.

 

 

 

Öncelikle ilk görev...

>> Yüksek lisans sayfalarını avucunuzun içine almanız gerek. Kesinlikle Not almanız, alarm kurmanız uzun vadede çok önemli.

>>Siteye güvenmeyin. Üniversitelerin sayfalarını sık sık güncellemediğini kabullenelim. Son güncellenme tarihlerine odaklanalım. Mutlaka üniversitenin sekreterliğini arayalım.

>>En güvenli yol okulun öğrenci işleri sekreterliğidir!!

>>Yapacağınız başvurularda bölümünüz için bariz bir şekilde hep aynı şeyler istenir.

 

Garantiye almak için >

> Kendinize sırf yüksek lisans başvuruları ve görüşmeleri için bir mail adresi alın. Bence çok kolaylık sağlıyor. Telefonunuzdan da hesabı açın ve bildirimleri aktifleştirin.

 

1-Tüm resmi belgelerinizi kimlik ve pasaport dahil ( güvendiğiniz bir makinede) tarattırın. 

2-Fotokobisini de alın. Ama güncel başvuruların hepsi online.

>>> Bilgisayarınıza hiç indirmediyseniz "zoom", "skype" programlarını indirin. Hiç kullanmadıysanız mutlaka bikaç kez görüşme denemesi yapın. 

Mülakatlarda bir çok üniversitede online yapılıyor. Mülakat için yüzyüze görüşmek ve kendini ifade edebildiğini görmeleri çok önemlidir. Konuşma denemeleri yapın.

 

3- Tüm taratılan dosyalar mailinizde bulunsun.

4- Taratılan dosyalar .pdf formatında sizin mailinize yollanmalı. Bu pdfleri İnternet ortamında bedavaya dönüştürebilirsiniz. Arama motoruna  "Pdf to Jpg " yazın . 

5-Bilgisayarınızda bir klasörün içinde sadece Jpg olan formatta resmi belgelerinizi toplayın. İsimlerini (Kimlik, Lisans belgesi..) şeklinde düzeltin.

>> Neden jpg formatı ? Şart mı derseniz. Pdf nin algılanmadığı başvuru sayfaları var ancak Jpg formatı her başvuru sayfası için uygun. Eğer birden fazla başvuru yapacaksanız çok büyük kolaylık sağlıyor. 

 

6-Bu dosyaları kendi mail adresinize gönderin. Mümkünse bulut hizmetini kullanabilirsiniz. Bilmiyorsanız mesaj kutunuzda gerekli kadar süre duracaktır.

 

 

yukseklisans_ve_doktora >> instagram dan takip etmeniz gereken sayfa

^tıklayın^

 

7-Sürekli kullandığınız kişisel bilgisayarınız ise instagram da sayfaların bildirimlerini açın ve hesabınızı bilgisayarınızda açık tutun. Önem verdiğiniz üniversitelerin duyurularının olduğu sayfayı işaretli kısayol listenize ekleyin. Bunun için ekranda sağ üstte içi boş yıldıza tıklamanız gerekiyor.

 

>> Günlük takip çok önemli

 

>> Üniversitelere mail atmaktan çekinmeyin.

 

>> Sekreterliği aramaktan çekinmeyin. Aslında sekreterlik için bu dönemlerde yorucu oluyordur. Özellikle de gerekli olmayan aramalara cevap vermek; lütfen hattı oyalamayın. Bu süreçte telefon hattında sırada beklemek hiç hoş değil. Deneyimlemekte hoş değildi. Anlatabildim umarım :)

 

>>Her üniversite aynı değil tabi ki. Bazı üniversiteler malesef sekreterlikten ulaşılamayacak kadar yoğun bir telefon akışına sahipler.

Bir çoğu ise hala çözemediğim ek kodlar kullanıyor. Kod dediğim adını bilmediğim için kod dedim; numarayı arıyorsun ek bir numara yazınca direk birime bağlanıyor. Bu sisteme kod dedim.  :)  Ben ilk bu tarz görüşmemde görüştüğüm kişinin çalıştığı birimi ve adını sormuştum. Ve not aldım. Tekrar aradığımda merhaba beni  ...adını bilirsin sen... birime bağlarmısınız? dediğimde, tabii bunu 4 kere söylemem gereksede bir şey sormalarına gerek kalmadan direk aktarılabiliyorsunuz. Söz konusu yetkili kişi genelde Mesela " Yüksek Lisans- Entitüsü Bölüm Genel Başkanı Sekreterliği " gibi bir birimde ise siz " lisans üstü için sekreterliğe bağlar mısınız?" demeniz yeterli. Ben.. evet... öğrenirim nasılsa dedim ve daldım. Her şeye rağmen hiçbir şeyi bilmesek bile sadece gelecekte yüz yüze gelebileceğin biri ile konuştuğum gerçeği hep aklımda olmalı ve gerekli olan saygı çerçevesine dikkat etmek çok önemli. 

 

 

Şimdiye kadar özgeçmişimi 7 kez baştan tasarladım. 2 buçuk yıl olmak üzere mezun olduğumdan beri.

İnternet ortamında bir portföy sayfam var. Şiddet ile tavsiye edilir. Biraz araştırmanıza bakar. 

wix.com>> portföy vb.  sayfa oluşturmak için 

 

 

>>"Mülakat" a neden çağırılırız? 

sitelerinde istenilenler;

 • tüm dosyaları başarı ile yükledin +
 • min. belirlenmiş puan aralığına uygunsun +
 • Ancak mülakata katılacak kadar ciddi misin? demektir. Bu kişisel bir yorum.

 

 

İstanbuldaki özel bir üniversite isim vermeyeceğim. Ön başvuru yaptım. Bu sadece TC ve Üniversite adımı girdim demek oluyor. Peşinden 3 kere arandım. Başvuru yapacak mısınız? Sormak istediğiniz bir şey var mı?... 

Çünkü ne oluyor biliyor musunuz? Bir çok kişi ön başvuru yapıyor. Birazı mülakata girmiyor. Mülakata girenler sonuçlarını görüyor. Eğer özel okul ise Burs kazanamayan kayıt yaptırmıyor. Devlet ise başka okulda daha iyi bir seçeneği bekliyordur. Diğerine gidiyor. Ama başvurursanız ve mülakata katılmasanız bile mail iletim listelerine giriyorsunuz. Yani mailiniz karışabilir, uyarıyorum. Genel olarak gayet basit bir mantık. 

 

 

Ama ben lisansüstü kayıt sözleşmesini okuyunca işler değişti.

 

Özel üniversiteler belliki başlarına sıkça geldiği için sahip oldukları öğrencinin gitmemesi amacıyla bazı maddeleri sözleşmeye eklemişler. Haklılarda aslında bu konuda çünkü; öğrenci kaybetmemek onlar için mali bir kaygı ya da burslu olarak kabul ettiği, puanı yüksek bir öğrenciyi kaybetmemekte aynı derece önem arz ediyor.

 

Üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin; (diyerek başlıyor 5. madde)

a. ... 1. yarıyıl başlamadan önce yazılı kayıt sildirme talebinde bulunanlardan toplam program ücretinin %15'i alınır ve sözleşmeler feshedilir.

 (birebir alıntıdır.)

 

evet ... durum bu. Süreç uzar ve derslere katılım sağlar sonra ayrılırsan bu yüzde de artıyor.

 

Yok veririm derseniz sorun yok tabi ki ama bedava değil yani bilelim yeter. Ancak özel üniversite kesinlikle bir devlet üniversitesi ortamına sahip değil. Deneyimlerim sonucunda söyleyebilirim ki; öğretmenlerin tutumu, ders programı, içeriği, konuya olan yönlendirme ve beklentiler gerçekten farklı. Bariz bir anlayışlılık var diyebilirim. 

 

 

 

Lisansüstü alımlarda sınırsız başvuru yapabilirsiniz.

 

Ama sadece bir adet tezli kayıt  yapma hakkınız var.

 

Kaydınız olduğu halde yine başvuru yapabilirsiniz. Ama yeni başvuru yaptığınız yeri kazanıp kayıt yapmak için eski kaydınızı silmeniz lazım. Aynı anda bir tezli, sınırsız sayıda tezsiz yüksek lisans kaydıda yapabilirsiniz.

Şunu unutmayalım sizin yerinize girmek isteyecek başka öğrenciler varsa ve siz sınırlı kontenjanları denemek için başvuruyorsanız, birilerinin kaderi ile oynamış olursunuz. Daha bilinçli adımlar atmalıyız.

Ayrıca özel üniversiteler devlet üniversitelerinden her zaman önce davranırlar. eğer özel bir üniversiteye başvuru yaparsanız ve burs kazanıp şansınızı kaybetmemek için kayır yaptırırsanız; bu durumda devlet üniversitesi başvurularında kayıtlı olduğunuz ve kaydınızı sildirerek ancak devlet üniversitesinde kayıt yapabileceğiniz için bazı sıkıntılar oluşacak. Özel üniversiteye ayrılmak için para vermeniz gerekecek açık konuşalım 3 bin kadar. Ayrıca kayıtlı ollduğunuzu öğrenen devlet üniversitesi hocalarınız tercihte sizi öncelik tutmayacaklar.

 

Doktora yaparken tezli yüksek lisans yapamazsınız. Ancak tezsiz yapabilirsiniz.

Yüksek lisans veya doktora yaparken açık öğretim lisans programlarına katılabilirsiniz. Ben açık öğretimde 2. üniversite okuduğum için harç ödeyeceğimi duymuştum ama yüksek lisans kaydımda öyle birşey olmadığını doğruladılar.

 

 

>> Özel okullar başvuru tarihlerini herzaman devlet okullarından önce güncellerler. Özel okulların sayfaları aylık güncellenir. Devlet okulları dönemlik.

>>>Devlet okullarının geçmiş akademik tarihlerine bu dönem için yani covit 19 süreci  sonrası için örnek almayın. Tüm tarihler değişti.

>>2020  yazan sitelere güvenmeyin. 2020-2021 yazmalı ve Güz dönemi olmalı.

>> Birçok üniversitenin şartlarını inceledim ve elinizde 2 referans mektubu bulunursa tekrar uğraşmanız gerekmez. Ben bu konuda da hata ettim. Bu yüzden lisansı bitirip okuldan ayrılmadan ıslak imzalı referans mektuplarınızı hocalarınıza imzalatın. Akademisyen olmayacağım zaten demeyin. Garanti etmeniz yararınıza olur. Birkaç yıl deneyim kazandıktan sonra bir yüksek lisans yapmanız gerekebilir.

Ayrıca yüksek lisans başvuru ve puan süreçleri insanı yoruyor ve genelde mezün olur olmaz aradan çıkarmak isteniyor ancak yüksek lisans içerik olarak da yayın verebilmek için gerçekten deneyim ihtiyacı hissettiriyor. Meslektaş olduğun hocalar ile konuşma sürecin artık öğrenci-öğretmen olarak ilerlememelidir.

 

 

>> Yüksek lisans sadece akademisyenlik kariyeri için değildir.

 

 

Yüksek mevkisi özel sektörde kendinizi alanınızda geliştirdiğiniz anlamına gelen bir statüdür. "Tezsiz yüksek lisans" yapmanın anlamı budur. 

Ama yanlış anlaşılmasın 06 Şubat 2013 tarihli ve 28551 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”te getirilen düzenleme ile doktora programlarına başvuracak adaylarda Tezli Yüksek Lisans diplomasına sahip olma şartı getirilmiştir.

Yani yüksek lisans akademisyenlik içinse o tezli yapılacak 

 

>> Tezli yüksek lisans akademisyenlik kariyeriniz için atılan ilk adımdır. Lisans sürecinde hocalarınız ile iyi anlaşın derim.

 

>> Niyet mektubu denilen bir olay var malesef. Benim açımdan acılı bir süreç oldu. 

Size mülakatta -Neden yüksek lisans yapmak istiyorsun? diyecekler. Cevabın  nedenini  açıklar nitelikte olmalı. Tabiki öyle olmalı ve " kişisel " olmalı. Sorulana kadar cevabını bilmediğimiz kesinlikle üzerinde çalışılması gereken bir soru.

>Ancak niyet mektubu okul hakkında ne kadar ilgili olduğun ve yüksek lisansı hangi alanda yapmayı planladığın hakkında olmalı. Hocalara hitap etmeli. Aynı zamanda nedenini açıklamalı ve kişisel olmalı. Dilbilgisi kurallarına uygun bir yazı yazman gerek. Devrik düşük cümle yapısına sahip olmayan açık ve net cümleler.

 

 

 

Mülakatta Sorulabilecekler

 

>>Mülakatta nereli olduğunuza yaşadığınız çevrenin sizin üzerinizdeki etkilere değinebilirler.

Okuduğunuz üniversitede ki kampüsün ya da genel çevrenin -bölümünüze göre muhtemelen değişecektir- mesela sosyo kültürel yapısı, konumu,  mimari yapısı, nufusu, aktif turist yapısı, coğrafi yapısı gibi etkenlerin sizin üzerinizdeki etkisi  sorulabilir.

> Yüksek lisans alımlarında devlet üniversiteleri deneyim sahibi olmanızı umuyor. Bu bir eleme kriteride olabiliyor.

Yarışmalara katıldınız mı? Ya da nerelerde çalışıp deneyim elde ettiniz? Bunlar önemliy..miş. Bizde yeni öğrendik.

 

 

 

Başvurda öne geçecek kriterler

-Alım sıralaması

 

Çok rekabetin olduğu bir bölümün başvurularında öncelik sıralamasına göre;

 • Ales puanı en yüksek olan
 • Mülakatı iyi geçen (yani torpili olan-kimse kusura bakmasın)
 • Ayrıca mesela hazırlayacağı tez için düşündüğü planladığı bir konusu var ise.
 • İsteniyorsa yabancı dil puanı en yüksek olan
 • İsteniyorsa özgeçmiş veya çalışma dosyası daha iyi olan. Bu demek oluyor ki deneyimli veya yarışma içeren çalışmaları var.
 • Referans mektupları
 • (berabere kalındıysa) genel ortalaması en yüksek olan

 

Özetle alım kriteri bu şekilde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

güncelleme devam edecek...

YAZAR : Sümeyye Tuğçe ASAN

 

#yükseklisans   #yüksek  #lisans  #lisansüstü #başvuru  #süreç  #şartlar #başvuru şartları  #enstitü #bilimleri #Fen  #sosyal  #sağlık  #güzel sanatlar  #üniversite  #mezun  #mezuniyet   #genel ortalama  #yukseklisans_ve_doktora   #pandemi 

  
383 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın